Пасічні будівлі й механізми

Кожна пасіка для успішного виконання завдань по виробництву високоякісної продукції та запилення сільськогосподарських культур повинна мати відповідний комплекс пасічних будівель — зимівники, пасічні виробничі примі-чення тощо.
Зимівники — приміщення, де зимують бджоли. Вони повинні відповідати вимогам раціонального розміщення в них вуликів з бджолами, утримувати взимку оптимальну температуру (0—4°С), відносну вологість повітря (75—85 %), мати припливну та витяжну вентиляцію, стелажі Для розміщення вуликів.


Залежно від глибини залягання ґрунтових вод зимівники будують підземні, напівпідземні і наземні. Грунтові води повинні бути на глибині не менше 1 м від підлоги зимівника.


Розмір зимівника визначають за кількістю бджолиних сімей. Для сім'ї в однокорпусному вулику потрібно 0,5—• 0,6 м3 приміщення, лежаку — 0,7—0,9 м3.


Зимівник обладнують припливною і витяжною вентиляцією. На одну бджолину сім'ю потрібно 6—8 см2 площі поперечного перерізу труб. Отже, на 200 бджолиних сімей витяжна вентиляційна система повинна мати 1600 см2 перерізу. Проте одна витяжна труба має бути не більше 20х30 см, тобто мати переріз 600 см2. В такому випадку зимівники обладнують декількома витяжними вентиляційними трубами.


Розроблено типові проекти зимівників: на 150 бджолиних сімей — № 808-5-3, на 250 еімей — № 808-5-4 (рис. 16). Для великих пасік розроблено типовий проект на 500 бджолиних сімей.


Розроблено типовий проект виробничого корпусу для великих бджологосподарств (проект № 808-5-10) на 600 і 1200 бджолиних сімей.


Склад для стільників. В осінньо-зимовий період та весною значна кількість стільників не потрібна. Для їх збе-рігання будують спеціальні складські приміщення. Розроблено типовий проект № 808-5-2 такого приміщення на 3000 і 10000 рамок.
Пасічний будиночок розбірний складається з двох відділень — житла для пасічника і робочої кімнати. Внутрішні розміри кожного відділення 210X212 см. Стіни, підлога, дах будиночка дерев'яні щитові, з'єднані металевими скрепами. Розміри окремих щитів відповідають внутрішнім розмірам кузова вантажного автомобіля.


Навіс для контрольного вулика має розміри 1,5x1,5 м, висоту до 2 м. Захищає контрольні ваги від атмосферних опадів.
Найбільш трудомісткі роботи у бджільництві — вантажно-розвантажувальні (перевезення бджіл на кочівлю). Для полегшення цих робіт використовують різного типу механізми. Найбільш простим є візок з похилою платформою, який пересувається по своєрідних рейках, виготовлених з дерева або кутового заліза. Вулик ставлять на платформу і за допомогою візка вантажать на автомобіль. Також широко використовують на вантажних роботах у бджільництві автокрани.


З метою раціонального використання вантажопідйомності механізмів пасіку забезпечують спеціальними пристосуваннями, які дають змогу вантажити не по одному, а по декілька вуликів відразу. Для цього виготовляють спеціальні контейнери на 3 та 6 вуликів.


Утримання бджолиних сімей протягом всього активного періоду життя бджіл в павільйонах та на платформах також знижує затрати на вантажні роботи. Платформи і павільйони в основному виготовляють на базі тракторних причепів 2 ПТС-4,0 та ін. Переобладнують також напів-причепи-фургоии марки ОД-АЕ-857Б, автомобільні причепи та автомобільні рами-шасі з ресорами й колесами зіпсованих автомобілів тощо.


Типові проекти на павільйони та платформи для кочівлі пасік не розроблені, всі вони мають оригінальну кон-струкцію залежно від типу розміщуваних на них- вуликів.Размещено 10.11.2018Сайт Садовник дома - это рекомендации и советы фермерам, информация по ведению огородничества, садоводства, виноградарства. обслуживание агротехники / 2017-2019