Початок пасічного сезону. Перші весняні роботи на пасіці

Перші весняні роооти на пасіці. Під час обльоту бджіл пасічник не повинен відлучатись з пасіки, а уважно стежити за поведінкою виставлених сімей. Характер обльотів може дати повне уявлення про стан сімей ще до їхнього огляду. Коли бджоли облітуються дружно і навіть виносять сміття з льотка, вважають, що сім'я перезимувала нормально. Відмічають сім'ї бджіл, які літають мляво, неспокійно бігають по передній стінці вулика та де льотки дуже забруднені калом, їх необхідно оглянути в цей же день. Так, проходячи між вуликами, оцінюють літ і поведінку бджіл усіх сімей.

Розбираючи гнізда, з'ясовують стан підозрілих сімей: бджоли можуть бути виснаженими через голодування або споживання неякісного корму. Голодним сім'ям дають медові стільники, що нагрілися в теплому приміщенні, а без корму, із закристалізованим медом, забирають. Якщо нема стільників з медом, бджолам за допомогою верхньої годівниці дають теплий цукровий сироп (2:1). Використовують і спеціальну цукрову пасту. Видаляють запліснявілі, опроношені стільники. Очищають дно вуликів від мертвих бджіл та воскових решток. Бджолині сім'ї, гнізда яких сильно пошкоджені мишами, переселяють на хороші стільники.


Після обльоту бджіл роблять побіжний огляд сімей, частково розбираючи гнізда. Відсунувши кілька рамок, перевіряють стан гнізда: чи є корм і матка. Останню шукати не обов'язково. Якщо є яйця, личинки, то є й матка. Інколи в сім'ях, які ще не вийшли із стану глибокого спокою, розплоду немає. Тоді звертають увагу на поведінку бджіл. Якщо вони спокійні, це свідчить про наявність матки. Бджоли безматочної сім'ї метушливо бігають по стінках вулика, тривожно гудуть, характерно тріпочучи крильцями.


Стільники, не вкриті бджолами, забирають. Причому краще ті, в яких мало меду. В сильних сім'ях, де підмору небагато, можна не поспішати з очищенням дна вулика, а де мертвих бджіл багато, дно очищають. Безматочним сім'ям підсаджують маток із запасних. Краще це робити в день побіжного огляду, поки бджоли ще не запам'ятали місце знаходження своїх вуликів. Ранньою весною вони миролюбні. Матку в сім'ю підсаджують, не користуючись кліточкою. Рамки з бджолами і маткою із підводка підставляють через заставну дошку до гнізда безматочної сім'ї. Щоб надати спільного запаху бджолам обох сімей, у вулик кидають шматочок вати, змоченої м'ятними краплями. Перед цим слід переконатись у відсутності маточників у безматочній сім'ї чи позривати їх. Вулик закривають і бджіл не турбують 1—2 дні. Відчувши присутність матки, вони мирно об'єднуються. Коли сім'я без матки виявиться дуже слабкою, її краще приєднати до іншої несильної сім'ї з маткою.


У сім'ї з свищовими маточниками маток краще підсаджувати, скориставшись великим ковпачком або маточ-ною кліточкою.
Після завершення побіжного огляду гнізда утеплюють сухими подушками, матами, замінюючи ними надто зволожені. Верхнє утеплення у вуликах знаходиться протягом усього сезону. Весною та восени воно допомагає зберігати в гніздах тепло, влітку ж запобігає їхньому перегріванню. Льотки у вуликах повинні відповідати силі бджолиних сімей. Дані про побіжний огляд сімей заносять у пасічний журнал.Размещено 09.12.2018Сайт Садовник дома - это рекомендации и советы фермерам, информация по ведению огородничества, садоводства, виноградарства. обслуживание агротехники / 2017-2019