Початок пасічного сезону. Головний весняний огляд сімей. Допомога неблагополучним бджолиним сім'ям

Головний весняний огляд сімей. Допомога неблагополучним бджолиним сім'ям. З настанням тепла проводять головний весняний огляд сімей (так звану весняну ревізію). Основна його мета — докладно оцінити стан сімей після зимівлі, остаточно усунути виявлені недоліки, створити сім'ям належні умови для нормального розвитку. Такий огляд супроводжується повним розбиранням гнізд, тому виконують його при температурі не нижче 14—15 °С тепла. З'ясовують силу сімей, наявність та якість маток, кількість розплоду, забезпеченість кормом, стан гнізда. На основі одержаних даних складають відомість весняної ревізії бджолиних сімей пасіки.


Запізнюватись з проведенням ревізії не слід. Чим швидше її провести, тим раніше вдасться створити сприят-ливі умови для розвитку бджіл.


Силу сімей визначають за кількістю вуличок у гнізді, повністю зайнятих бджолами. У сильних сім'ях в цей період повинно бути 8 і більше вуличок бджіл, у середніх - 6-7, слабких - менше. Кількість і характер розплоду дають уявлення про якість маток. Якщо розплід суцільний, без пропусків комірок і його багато, це свідчить про те, що матка дуже добра. Трапляється, що розплоду в гнізді мало, до того ж він розкиданий по стільниках маленькими острівками. Перш за все потрібно знайти та оглянути матку. Найчастіше така матка каліка: в неї пошкоджена або зовсім відсутня ніжка, інколи є якась інша травма. Таку матку знищують, замінюючи на іншу. Таким же чином міняють і маток-трутівок, які відкладають у бджолині комірки незапліднені яйця, з яких народжуються лише трутні. Розплід такої матки бджоли запечатують опуклими кришечками, через що його називають «горбатим». Інколи він розкиданий потроху у верхніх частинах кількох рамок. Це ознака не поганої матки, а незадовільного стану сім'ї (слабка сила, неутеплене гніздо, погані стільники). Матку в такому випадку оцінюють пізніше, після усунен-^ня вказаних недоліків.


Інколи у сім'ї знаходять закритий і відкритий розплід, є свищові маточники, але немає яєць. Це свідчить про те, що відсутня матка. Маточники зривають і через 2—3 год підсаджують плідну матку.


Можливі випадки, коли в гнізді немає розплоду та маточників. Не вдалось відшукати і матку, а бджоли спокійні. Тоді слід усередину гнізда помістити рамку з молодими личинками з іншої сім'ї, утеплити його й перевірити через два дні. Поява свищових маточників свідчить про відсутність матки. Маточники зривають, а в сім'ю через 2—3 год підсаджують запасну матку. Коли ж таких маток немає і їх ніде дістати, безматочну сім'ю приєднують до слабкої, що має матку. Роблять це звичайно надвечір, коли бджоли перестають літати. Щоб бджоли були спокійними, їх оббризкують сиропом (1:1) з доданням кількох м'ятних крапель і добре обробляють димом. З'єднання відбувається краще, якщо бджіл обох сімей струшують перед льотком вулика, щоб вони разом увійшли в льоток.


Весною, коли немає медозбору, можливі напади бджіл одних вуликів на інших. При цьому розкрадаються запаси корму, багато бджіл гине. Щоб запобігти цьому, не слід залишати на відкритому місці рамки під час оглядів сімей;' а користуватись переносними ящиками. Не рекомендується тримати надмірно відкритими льотки. Всі роботи у вуликах виконують швидко й обережно. В окремих випадках сім'ю, на яку нападають інші бджоли, заносять на 2—3 дні в зимівник або вивозять в інше місце.


При неблагополучній зимівлі рамки і стінки вуликів окремих сімей забруднюються екскрементами бджіл, хворих на нозематоз. Забруднене гніздо може спричинити інші захворювання. Найзручніше мати на пасіці запас чистих продезинфікованих вуликів. Весною в них переселяють сім'ї, гнізда яких досить забруднені. Забруднені стільники видаляють. Звільнені вулики очищають від слідів проносу, обпалюють усередині паяльною лампою або газовою горілкою.
Деякі спеціалісти заперечують необхідність проведення окремо побіжного огляду, а потім весняної ревізії сімей бджіл, оскільки це забирає багато часу. Та й зайве втручання в сім'ю при прохолодній погоді шкідливе для бджіл. Практика свідчить, що це можливо лише на окремих зразкових пасіках. Між виставленням бджіл і ревізією минає тривалий період (один-два, а то і більше тижнів). У більшості випадків, якщо відразу після обльоту не надати бджолам невідкладної допомоги, виникає загроза втрати деяких сімей. Без побіжного огляду сімей на пасіці не обійтись.Размещено 09.12.2018Сайт Садовник дома - это рекомендации и советы фермерам, информация по ведению огородничества, садоводства, виноградарства. обслуживание агротехники / 2017-2019